Domčeky v korunách stromov

Netradičné zážitky – nemusíte za nimi cestovať za hranice. Aj na Slovensku môžete vyskúšať zážitok a dobrodružstvo v lese bez elektriny.

Je to tak. Treehouse alebo aj domček na strome je miesto, kde prežijete netradičnú noc a odnesiete si netradičné zážitky. Odnesiete si odtiaľ zážitok, dobrú náladu a vyskúšate si, ako môže vyzerať taký život v „divočine“. A toto všetko môžete zažiť v Trenčianskych Tepliciach a Bojniciach.

Obsah:
Čo sa v tomto článku dozviete?

Netradičné zážitky a netradičné cestovanie

Domčeky na stromoch

Čo je to glamping

Vybavenie domčekov – hlavná sezóna

Kam na výlet?

Bez wifi a signálu

Netradičné zážitky a netradičné cestovanie

Určite ste už počuli o netradičných zážitkoch. A aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať ako poriadna výzva – nie je to celkom tak. Dnes máme čoraz viac možností zažiť dovolenku podľa predstáv a môžeme si ju dopriať v podstate veľmi jednoducho. Zážitkové cestovanie má svoje čaro, na chvíľu sa prenesiete inam a svoje starosti necháte doma.

Netradičný zážitok vám zostane na celý život a dobitá energia vám pomôže bojovať proti stresu a načerpať nové sily po náročnom období v práci určite nie je tiež na zahodenie. A v čase, keď väčšina z nás žije neustále s prepojením na moderné technológie a online, tak je návrat k prírode až nevyhnutným riešením.

Domčeky na stromoch

Domčeky na stromoch môžeme zaradiť medzi glamping alebo „glamorous camping“, čo v slovenčine znamená luxusné kempovanie. A skutočne také je, lebo v podobných domčekoch vám nebude nič chýbať. A práve v Trenčianskych Tepliciach a v Bojniciach môžete nájsť perfektný glamping v podobe domčekov na strome  – treehouse.

Kam na výlet?

Trenčianske Teplice

Len päť minút pešo od kúpeľného parku v Trenčianskych Tepliciach. Najjednoduchšie sa sem dostanete po náučnom chodníku na Klepáč, vyznačený je červenou turistickou značkou. Jeho východiskovým bodom je začiatok kúpeľného parku a pokračuje smerom na Jánošíkovú jaskyňu a kopec Klepáč. Toto čarovné miesto odporúča aj český projekt Amazing Places.

Bojnice

Na okraji lesa v  unikátnej lokalite v časti Hlboké, ktorá poskytuje dokonalé miesto na romantický pobyt pre zamilované páry. Zatočené schodisko vás privedie na terasu, z ktorej máte výhľad na okolitú prírodu Bojníc. Počas pobytu môžete preskúmať okolie, či už sa vydáte na vyhliadkovú vežu Čajka, do Bojnického zámku alebo do Zoo.

Hlavná sezóna Ohrievač a termoperiny

Oficiálna dĺžka hlavnej sezóny je od 1. marca do 30. novembra, čo však neznamená, že sa nemôžete ubytovať aj inokedy – v prípade priaznivého počasia. Veď zobudiť sa uprostred zasneženého lesa môže byť skutočný zážitok.

Počas chladnejších mesiacov máte v domčeku petrolejový ohrievač a termoperiny, takže o tepelnú pohodu a príjemnú atmosféru je postarané. Ale bez teplejšieho oblečenia a obuvi sa nezaobídete.

Majitelia však vždy myslia na najhoršiu variantu – ak by sa dramaticky zmenilo počasie, tak sa dá prispôsobiť pobyt tak, aby bola zabezpečená v prvom rade bezpečnosť. „Pobyt za dažďa alebo počas slabej letnej búrky je na treehouse rovnako čarovný ako pri slnečnom počasí, ktoré si najviac vychutnáte na terase. V prípade silnej búrky či vysokej rýchlosti vetra je nevyhnutné postupovať podľa bezpečnostných pokynov, ktoré nariaďujú v extrémne nepriaznivom počasí a pri pocite ohrozenia okamžite opustiť treehouse, ako aj les samotný,“ upozorňujú ďalej.

Wifi nehľadajte, ani splachovaciu toaletu

Ako vyzerá taký domček na strome vo vnútri? Nájdeme tam elektrinu, ako vyzerá toaleta a je tam vôbec wifi? Toto sú bežné veci, ktoré nájdete v klasických ubytovacích zariadeniach. Čo však robí tento pobyt výnimočným je absencia už spomínanej elektriny, namiesto nej budete mať k dispozícii baterky, čelovky a nemôžu chýbať sviečky v lucerničkách, bez nich by to predsa nebola tá pravá atmosféra. A namiesto večerného sledovania televízie si môžete spolu vo svetle sviečok či čeloviek zahrať karty, prípadne inú spoločenskú hru. Určite pri tom zažijete kopec zábavy a smiechu.

Sociálne zariadenie tu síce nechýba, ale ak budete hľadať klasické wc, tak máte smolu, rovnako ako elektrina tu nie je. V takomto prostredí by to predsa pôsobilo skôr rušivo, veď ako sa viac spojiť s prírodu, ak nie tak, že všetky „vymoženosti“, ktoré máme bežne k dispozícii doma a zjednodušujú nám život, nateraz necháme bokom?

A  z priestrannej terasy, kde si môžete posedieť a pokochať sa výhľadom, nájdete aj oddelený vstup do miestnosti, kde je suchá toaleta. Priestor ponúka absolútne súkromie. Je tu tiež je pripravený smaltovaný lavór a džbán s vodou na umytie rúk a základnú hygienu. Voda v džbáne pochádza z neďalekej studničky a majitelia ju neodporúčajú piť. Návštevníci si musia pitnú vodu doniesť so sebou.

Nezabudbuteľné raňajky

Spojenie s prírodou je možné naozaj len vtedy, ak necháme za sebou aj online, preto mobilné telefóny by mali ísť pri takomto pobyte čo najviac bokom, na internet sa môžete pripojiť predsa aj po návrate domov. Ak však potrebujete mať po ruke telefón, nezabudnite si ich poriadne nabiť, prípadne vziať so sebou powerbanky na nabíjanie telefónov.

Treehouse je zariadený vkusne s ohľadom na účel, ktorému slúži. Príjemný a útulný interiér preto prekvapí každého návštevníka, ktorý tu nájde manželskú posteľ a zároveň i poschodovú posteľ. Ďalej tu je tiež stôl so stoličkami a menšou lavicou.

A pýtate sa, na aké raňajky sa pripraviť? Samotné raňajkovanie na strome bude určite nezabudnuteľné. Bohaté raňajky vám v dohodnutý čas pripravia do piknikového koša a ten pomocou lana si už len sami vytiahnete hore.

Martina Baumann, Amazing Places
Čítajte tiež: Milujeme Slovensko – vitajte v malom Ríme!

 

 

Pozrite si aj zaujímavé video o domčeku na strome.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *